Drobečková navigace

Úvod > Obec Malonty > Současnost obce

Současnost obce

Obec Malonty se nachází v jihovýchodní části okresu Č. Krumlov, 10 km od Kaplice. Leží v turisticky přitažlivém přírodním prostředí na pokraji chráněné krajinné oblasti Novohradských hor v nadmořské výšce 690 m. Správní území obce Malonty má rozlohu 6129ha a zahrnuje 9 katastrálních území - Malonty, Jaroměř, Desky, Meziříčí, Bělá, Bukovsko, Hodonice, Rapotice a Radčice.

Okolní krajina je předurčena pro turistiku, a to jak pěší, tak cyklo. Je rájem houbařů, dává možnosti rybaření a sportovního vyžití. V místním sportovním areálu TJ Hraničář jsou dvě fotbalová hřiště, tenisový kurt, hřiště na nohejbal a volejbal apod. Restaurace Pod Kaštany zajišťuje stravovací služby. V sále kulturního domu jsou pravidelně pořádány taneční zábavy, plesy a jiné kulturně společenské akce. V místě je zdravotní středisko a další základní služby.

BĚLÁ – 3 km jižně od Malont. Žije zde 87 stálých obyvatel a další chalupy jsou využívány k rekreaci. V současné době jsou zde znovu rozvíjeny služby jako prodej potravin či prodávání nápojů v místním klubu. Dominantou obce je kaple, která je částečně rekonstruována.

Bělá - letecký pohled

BUKOVSKO – Ves, dnes již pouze se 42 obyvateli – 3 km jižně od Malont, místní služby již zanikly. Využívány další rekreační chalupy.

Bukovsko - letecký pohled

DESKY – Ves s 9 stálými obyvateli je využívána především rekreanty (chaty, chalupy a rekreační zařízení k dětské rekreaci). Nachází se 3 km severně od Malont.

Desky - letecký pohled

JAROMĚŘ – Na příjezdové cestě od Kaplice, 2 km před Malontami se nachází tato ves se 48 obyvateli, které pravidelně násobí chalupáři. V letním období zde funguje dětské rekreační zařízení.

Jaroměř - letecký pohled

MEZIŘÍČÍ – Ves s původním jménem Ulrich s 99 obyvateli se nachází 2 km severně od Malont se zbytkem zemědělské výroby. Nachází se zde také soukromá pila.

Meziřičí - letecký pohled

RADČICE – Osada s převážně rekreačním využitím, se 7 stálými obyvateli. Nachází se zde východně od Malont nad Pohořským potokem. V letním období je okolí potoka využíváno mnoha skautskými oddíly ke stanování.